Jak działa telefon komórkowy?

Jeszcze niedawno luksusem był telefon domowy, dziś nie wyobrażamy sobie życia bez komórki. Oba urządzenia to przykłady wykorzystania w praktyce zdobyczy fizyki.

Telefon to praktyczne wykorzystanie odkrycia zjawiska istnienia fal radiowych. Telefon komórkowy przesyła sygnały radiowe do urządzenia nadawczo-odbiorczego (tzw. stacji bazowej, które łączy telefon komórkowy z siecią GSM. System tworzą ukierunkowane Anteny przeciwzakłóceniowe, które transmitują i odbierają na kilku częstotliwościach zakodowany cyfrowo sygnał.

Działający, sprawny telefon komórkowy stale wysyła sygnały o swojej dostępności we wszystkich kierunkach dzięki wbudowanym nadajnikom. Jeśli znajduje się w polu stacji bazowej, odbiera te sygnały i prowadzi je do następnej centralnej sieci kontrolnej, której podlegają grupy stacji bazowych. Z kolei stacje kontrolne powiązane są z centralą, której funkcją jest ustanawianie przejścia do normalnej sieci telefonii. Dzięki temu za pomocą telefonu komórkowego możemy połączyć się praktycznie z każdego miejsca na Ziemi.

Jeszcze niedawno telefon komórkowy uchodził za niezwykle nowoczesny gadżet, dziś ma go praktycznie każdy, nie zauważając nawet jak bardzo zmieniło to tryb życia.

http://www.cdv.pl/fotografia.html